ସବୁ ସମୟ ଖବର ସାଥିରେ

ସରକାର ଙ୍କର ବଡ ଘୋଷଣା ! ଏହି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରଥମରୁ ପଞ୍ଚମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପିଲାଙ୍କୁ ସ୍କୁଲରେ ବଣ୍ଟାଯିବ କଣ୍ଡୋମ, କାରଣ ଜାଣି ହେବେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ…

0 540

ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଏଭଳି ଏକ ନୂତନ ଶିକ୍ଷା ନୀତି ଆପଣା ଯାଇଛି, ଯାହା ଜାଣିଲା ପରେ ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଚକିତ ହୋଇଯିବେ। ତେବେ ଏହି ଶିକ୍ଷା ନିତୀଟି ହେଉଛି, ଯେ ପ୍ରଥମରୁ ପଞ୍ଚମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀ ମାନଙ୍କୁ କଣ୍ଡୋମ ଦିଆଯିବ । ଦର୍ଶକ ବନ୍ଧୁ ହୁଏତ ଆପଣଙ୍କୁ କଥାଟି ବିଶ୍ୱାସ ହୋଇ ନପରେ କିନ୍ତୁ ବାସ୍ତବରେ ଏଭଳି ନୀତି ବିଷୟରେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଛି, ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ପୂରା ତଥ୍ୟ ବିଷୟରେ;

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, କରନା ମହାମାରୀ ଲକଡାଉନ ଖୋଲିବା ପରେ ଆସନ୍ତା ମାସରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଯାଉଛି, ବିଭିନ୍ନ ଦିଗକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସ୍କୁଲରେ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ସାମଗ୍ରୀ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ, ଯାହା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇ ନଥିଲା

ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନଙ୍କୁ ହ୍ୟାଣ୍ଡ ସାନିଟାଇଜର, ୱାଇପ୍ସ, ମାସ୍କ ସହିତ ଥର୍ମୋମିଟର, ଏୟାର ପ୍ୟୁରିଫାୟର ଦିଆଯିବ, ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଚିକାଗୋର ସମସ୍ତ ଘରୋଇ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସମସ୍ତ ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀ ପାଇଁ କଣ୍ଡୋମ ଏବଂ ସାନିଟାରୀ ପ୍ୟାଡ୍ ମଧ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ। ଗତ ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବରରେ, ଚିକାଗୋ ବେସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ ଏକ ନୂତନ ନୀତି ପ୍ରଣୟନ କରିଥିଲା।

ଏଥିରେ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିଲା ଯେ ସମସ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ମାଗଣା କଣ୍ଡୋମ ଏବଂ ସାନିଟାରୀ ପ୍ୟାଡ୍ ଯୋଗାଇବାକୁ ପଡ଼ିବ, ପ୍ରଥମରୁ ପଞ୍ଚମ ଶ୍ରେଣୀ ଏବଂ ତଦୁର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସମସ୍ତ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ବୋଲି ଯାହା ଶୁଣାଯାଉଛି। ତେବେ ଏହା ସେକ୍ସ ଶିକ୍ଷାର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି।

 

ଅନେକ ପିଲାଙ୍କ ପିତାମାତା ମଧ୍ୟ ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପକୁ ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହିପରି ଛୋଟ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଏହି ଉପାୟ ବିଷୟରେ କହିବା ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ। ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ଏକ ସମୟରେ ଆସିଛି ଯେତେବେଳେ ମାନହଟାନର ଏକ ଘରୋଇ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ‘ଅଶ୍ଳୀଳ ସାକ୍ଷରତା’ ଶ୍ରେଣୀ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ସେକ୍ସ ଶିକ୍ଷା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଉଛି। ବିଶେଷଜ୍ଞମାନଙ୍କ ମତରେ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସେକ୍ସ ଶିକ୍ଷାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ଯେହେତୁ କିଶୋରମାନେ ଦ୍ରୁତ ଶାରୀରିକ ଏବଂ ମାନସିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତି ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ପରାମର୍ଶ ଏବଂ ଶିକ୍ଷା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ।

ଯଦି ଆମ ଲେଖାଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ତଳେ ଥିବା ମତାମତ ବକ୍ସରେ ଆମକୁ ମତାମତ ଦେଇପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟଟିକୁ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଆମେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅନେକ ଲେଖା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିବୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।