ସବୁ ସମୟ ଖବର ସାଥିରେ

ମରିଗଲେ ବି ନିଜ ପିଲା କୁ ଏହି ନାମ କେବେବି ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ପରିଣାମ ଯାହା ହେବ କେବେ ଭାବିନଥିବେ

0 179

ପିଲା ଜନ୍ମ ହେବା ପରେ ପ୍ରଥମେ ତାର ନାମ ଉପରେ ବିଚାର କରାଯାଇ ଥାଏ, ପ୍ରତେକ ବାପା ମା ନିଜ ପିଲା ମାନଙ୍କ ନାମ ଏମିତି ରଖିବାକୁ ଚାହିଁ ଥାଆନ୍ତି ଯାହା ସକାରାତ୍ମକ ବା ପଯ୍ଏଟିଭ ଥିବ | ଆଜି କାଲି ପୌରାଣିକ କଥା ଅନୁସାରେ ଅର୍ଥାତ ରାମ, ଅର୍ଜୁନ, ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଆଦି ନାମ ପିଲା ମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇ ଥାଏ | କିନ୍ତୁ ପୁରାଣ ରେ ବି କିଛି ଏମିତି ନାମ ଅଛି ଯାହା ଭୁଲରେ ବି ରଖିବା ଭଲ ନୁହେଁ | ଆଜି ଆପଣ ଙ୍କୁ 10 ଟି କିଛି ଏମିତି ନାମ କହିବୁ ଯାହା ପିଲା ମାନଙ୍କୁ ଦେବା ଭଲ ନୁହେଁ ଅର୍ଥାତ ବହୁତ ଖରାପ ହୋଇ ଥାଏ, ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ଙ୍କୁ ଜୀବନ ସାରା ପସ୍ତେଇବାକୁ ପଡ଼ିବ | ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି 10 ଟି ନାମ କଣ କଣ |

1. ବିଭୀଷଣ :- ବିଭୀଷଣ ର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯାହାକୁ କେବେ କ୍ରୋଧ ଆସୁ ନଥିବ, ସୁନ୍ଦର ଶିଶୁ ଟିଏ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ଲୋକ ମାନେ ଏହି ନାମ କୁ ରଖି ନଥାନ୍ତି | କାରଣ ସେ ନିଜ ଭାଇ ରାବଣ ର ମୃତ୍ୟୁ ର ରହସ୍ୟ ଶ୍ରୀରାମ ଙ୍କୁ କହି ଥିଲେ, ସେଥିପାଇଁ ଏହି ନାମ ଦେବା ପିଲା ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଭଲ ନୁହେଁ |

 

2. ଦ୍ରୌପଦୀ :- ଦ୍ରୌପଦୀ ଏକ ରାଜକୁମାରୀ ଥିଲେ ଏହା ପରେ ବି ଲୋକ ମାନେ ନିଜ ଝିଅ ର ନାମ ଦ୍ରୌପଦୀ ରଖୁ ନାହାଁନ୍ତି | ଦ୍ରୌପଦୀ ଙ୍କୁ ପାଞ୍ଚ ପାଣ୍ଡଵ ଙ୍କ ସହ ବିବାହ କରିବାକୁ ପଡ଼ି ଥିଲା ଏହି କାରଣ ରୁ ଏହି ନାମ ରଖାଯାଏ ନାହିଁ |

3. ମନ୍ଦଦରୀ :- ରାମାୟଣ ଅନୁସାରେ ମନ୍ଦଦରୀ ଦୟାଳୁ ଓ ଭଲ ଗୁଣ ର ସ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ରାବଣ ର ପତ୍ନୀ ହେବା କାରଣ ରୁ ଲୋକ ମାନେ ନିଜ ଝିଅ ର ନାମ ମନ୍ଦଦରୀ ରଖନ୍ତି ନାହିଁ |

4. ସୁଗ୍ରୀବ :- ସୁଗ୍ରୀବ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀରାମ ଙ୍କର ପରମ ଭକ୍ତ ଥିଲେ କିନ୍ତୁ ସେ ନିଜ ଭାଇ ର ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ହୋଇ ଥିଲେ | ଏହି କାରଣ ରୁ ଲୋକ ମାନେ ନିଜ ପୁତ୍ରର ନାମ ସୁଗ୍ରୀବ ରଖୁ ନାହାଁନ୍ତି |

5. ଅଶ୍ୱଥାମା :- ଅଶ୍ୱଥାମା ଜଣେ ସାହସୀ ଯୋଦ୍ଧା ଥିଲେ କିନ୍ତୁ ସେ କିଛି ଖରାପ କାମ ବି କରି ଥିଲେ ଯାହାର କାରଣ ରୁ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ତାଙ୍କୁ ଅଭିଶାପ ଦେଇ ଥିଲେ | ଏହି କାରଣ ରୁ କେଉଁ ବି ଲୋକ ମାନେ ନିଜ ପୁତ୍ରର ନାମ ଅଶ୍ୱଥାମା ରଖନ୍ତି ନାହିଁ |

 

6. ଗାନ୍ଧାରୀ :- ଗାନ୍ଧାରୀ ମହର୍ଷି ଓ ଗୁନବାନ ଥିଲେ କିନ୍ତୁ କୁରୁ ବଂଶ ରେ ବିବାହ ପରେ ତାଙ୍କୁ କେବଳ ଦୁଃଖ ହିଁ ମିଳି ଥିଲା ଆଉ ତାଙ୍କ ସବୁ ପୁତ୍ରର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇ ଯାଇ ଥିଲା | ସେଥିପାଇଁ କେହି ବି ମଧ୍ୟ ନିଜ ପୁତ୍ରୀର ନାମ ଗାନ୍ଧାରୀ ରଖନ୍ତି ନାହିଁ |

7. କୈକେଇ :- କୈକେଇ ଜଣେ ରାଜା ପରିବାର ରେ ଥିଲେ କିନ୍ତୁ ସେ ନିଜ ଚାକରାଣୀ ର କଥାରେ ହିଁ ନିଜ ପରିବାର ଭିତରେ ଭେଦଭାବ କରି ଥିଲେ ତେଣୁ କେହି କୈକେଇ ନାମ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ |

8. ଦୁର୍ଯ୍ୟୋଧନ :- ଦୁର୍ଯ୍ୟୋଧନ ଜଣେ ବଳବାନ ଓ ମହାନ ଯୋଦ୍ଧା ଥିଲେ କିନ୍ତୁ ନିଜ ଲୋଭର କାରଣରୁ ହିଁ ସେ ନିଜ ପରିବାରର ନାଶ କରି ଥିଲେ, ସେଥିପାଇଁ ନିଜ ପୁତ୍ରର ନାମ ଦୁର୍ଯ୍ୟୋଧନ ରଖିବା ଭଲ ମାନାଯାଇ ନଥାଏ |

9. ମନ୍ଥରା :- ମନ୍ଥରା କାରଣରୁ ଭଗବାନ ରାମ, ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଓ ଦେବୀ ସୀତା ଏବଂ ରାଜା ଦଶରଥ ଙ୍କର ପୁରା ପରିବାର କୁ କେତେ ଦୁଃଖ କଷ୍ଟ ର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡୁଥିଲା ତେଣୁ ଏହି ନାମ ରଖିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ |

10. ଶକୁନି :- ଶକୁନି ବହୁତ ଚାଲାକ ଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଏହି ନାମ ରଖିବା ଆଦୌ ଭଲ ନୁହେଁ | କାରଣ ସେ ଘୃଣା ଓ ପ୍ରତିଶୋଧ କାରଣରୁ ପୁରା କୁରୁ ବଂଶରେ ଫାଟ ସୃଷ୍ଟି କରି ଦେଇ ଥିଲେ |